PIĘĆ ZASAD LEPSZEGO ŻYCIA
Smaczny serek śmietankowy zaspokaja apetyt i poprawia humor. To idealny moment, żeby zadbać o coś więcej niż własne ciało. Odkryj porady Łaciatego i poznaj pięć kroków do bardziej ekologicznego życia.
-
Porada Nr 1
Jedz lokalnie i sezonowo
Każdy z Was słyszał zapewne o roślinożercach lub mięsożercach. Ale kim jest lokalnożerca? To osoba, która stara się jeść tylko produkty lokalne, wyprodukowane w niewielkiej odległości od miejsca zamieszkania. Dlaczego warto zostać lokalnożercą? Istnieje kilka ważnych powodów. Bo lokalnie znaczy...
Lepiej dla środowiska
Marokańskie pomarańcze, indyjskie mango, meksykańskie awokado – hmm, wszyscy się nimi zajadamy. Ale często nie zdajemy sobie sprawy, jak długą drogę przebywają te pyszności, zanim trafią na nasz stół. Ile paliwa spalą środki transportu? Ile szkodliwych zanieczyszczeń zostanie wyemitowanych do środowiska? Ile plastiku i papieru zmarnuje się jako opakowania? Mnóstwo! Jedząc lokalne produkty, dbamy o naturę i promujemy postawę eko!
Lepiej dla zdrowia
Daleka podróż ma również wpływ na jakość sprowadzonych warzyw i owoców, które zaczynają tracić wartości odżywcze już w momencie ich zbiorów. Aby wytrzymać, często kilkutygodniową, podróż, muszą one zostać poddane działaniu substancji chemicznych, które zapobiegają rozwojowi pleśni oraz namnażaniu się bakterii. Nie jest rzadkością, że owoce zrywane są jako niedojrzałe i traktowane etylenem, aby sztucznie przyspieszyć ich dojrzewanie. To wszystko ma wpływ na wartości odżywcze, które ulatniają się z produktów jak kamfora. Dlatego warto sięgać po nasze rodzime, sezonowe owoce i warzywa, które odwdzięczą się nam bogactwem składników odżywczych i witamin.
Lepiej dla społeczności
Kupując lokalną żywność, robimy dobrze nie tylko środowisku i swojemu zdrowiu, ale również wspieramy lokalnych producentów. Dodatkowo niskie ceny egzotycznych owoców i warzyw są często wynikiem nieuczciwych praktyk stosowanych przez koncerny produkujące żywność. By oszczędzić na cenie, oszczędza się także na płacach i zdrowiu pracowników, którzy pracują po kilkanaście godzin w oparach środków chemicznych wpływających na wysokość plonów.
Jedząc lokalnie, jemy po prostu smaczniej i zdrowiej. A przykładem tego może być Serek śmietankowy Łaciaty, który stworzony jest z polskiego mleka i smakuje wyśmienicie z naszymi rodzimymi owocami i warzywami. To jak? Zostaniesz lokalnożercą?
-
Porada Nr 2
Dbaj o planetę cały rok
18 marca obchodzimy Światowy Dzień Recyklingu. Dbanie o planetę trwa cały rok, ale ta przedwiosenna data to dobra okazja, by przypomnieć, czym jest recykling i jaki ma wpływ na środowisko. Znajdziecie tu wskazówki dotyczące segregacji odpadów, a także dowiecie się, co zrobić z opakowaniem po swoim ulubionym serku Łaciatym. Zielone zmiany zaczynają się w domu!
Rozłóżmy recykling na czynniki pierwsze
Recykling polega na ponownym wykorzystaniu odpadów i wytworzeniu z nich nowego produktu. W wyniku tego procesu nasze śmieci otrzymują drugie życie i mogą zostać ponownie użyte. Wszystko zaczyna się od... naszego kosza. Jednym z najważniejszych etapów w recyklingu jest prawidłowa segregacja śmieci. Wyrzucanie odpadów do odpowiednich pojemników przesądza o tym, czy to, co tam trafiło, będzie miało szansę odbyć recyklingową wędrówkę. Jak więc właściwie segregować odpady?
Troska o naturę nabiera kolorów
Segregacja śmieci to nic trudnego. Istnieje kilka prostych zasad, jak robić to prawidłowo. Kluczem jest dobry kolor! Niebieski pojemnik przeznaczony jest na papier (ale tylko czysty!): gazety, kartony, zeszyty czy torby papierowe. W żółtym powinny znaleźć się metale oraz tworzywa sztuczne: odkręcone i zgniecione plastikowe butelki, nakrętki, puszki czy folia aluminiowa. To także miejsce na puste i wyczyszczone opakowanie po serku Łaciatym.
Kosz zielony zarezerwowany jest dla szkła: butelek oraz słoików. Do pojemnika brązowego trafiają odpady BIO, które wyrzucamy luzem, czyli obierki z warzyw i owoców, fusy po kawie lub herbacie, a także resztki jedzenia, ale bez mięsa i kości. Te trafiają do ostatniego pojemnika – czarnego, który przeznaczony jest na odpady zmieszane, czyli takie, których nie da się przetworzyć w procesie recyklingu.
I gotowe! Pierwszy krok w stronę bardziej zrównoważonego życia i troski o środowisko zrobiony.
-
Porada Nr 3
Uprawiaj Upcykling
Termin „upcykling” na pierwszy rzut oka może wyglądać nieco tajemniczo, dlatego spieszymy z wyjaśnieniem. To nic skomplikowanego! Upcyklingiem nazywamy metodę ponownego wykorzystywania w funkcjonalny sposób już zbędnych surowców. Jak wygląda to w praktyce?
Łaciate „Zrób to sam”
Jeśli recykling jest myśleniem i działaniem w skali globalnej, upcykling byłby działaniem lokalnym. Zamiast wyrzucać pozornie zbędne przedmioty, można naprawić i przerobić je na takie o większej wartości i to w swoim domowym zaciszu. Od Ciebie zależy, jak to zrobisz. Ogranicza Cię tylko Twoja wyobraźnia. My podsuniemy Ci jedynie kilka pomysłów na początek.
Troska o naturę nabiera kolorów
Gdy serkowa uczta dobiega końca i zostaje puste opakowanie po puszystym serku Łaciatym, nie wyrzucaj go. Teraz zacznie się dziać zielona magia! Wyczyszczony pojemnik możesz pomalować ulubionym kolorem farby i przerobić go na doniczkę, w której będzie można posadzić zioła na balkonie lub kuchni. Ci, którzy lubią majsterkowanie, mogą pójść o krok dalej i stworzyć wiszące zielone ogródki. W powietrzu już unosi się zapach bazylii i rozmarynu. Natomiast opakowania po płaskich serkach Łaciaty świetnie przydadzą się do wyhodowania jadalnych kiełków roślin, które potem mogą trafić na kanapki i wzbogacić je o cenne witaminy, a także być pysznym dodatkiem do wielu dań.
Kosz zielony zarezerwowany jest dla szkła: butelek oraz słoików. Do pojemnika brązowego trafiają odpady BIO, które wyrzucamy luzem, czyli obierki z warzyw i owoców, fusy po kawie lub herbacie, a także resztki jedzenia, ale bez mięsa i kości. Te trafiają do ostatniego pojemnika – czarnego, który przeznaczony jest na odpady zmieszane, czyli takie, których nie da się przetworzyć w procesie recyklingu.
Upcykling to wspaniała alternatywa ekologicznego wykorzystania przedmiotów, a także idealne ćwiczenie kreatywności dla całej rodziny!
Obejrzyj nasz film o upcyklingu opakowań po serkach Łaciatych tu.
-
Porada Nr 4
Zjadaj, nie wyrzucaj
Określenie „zero waste” w dosłownym tłumaczeniu brzmiałoby „zero odpadów”. Oznacza to korzystanie np. z wielorazowych bawełnianych toreb na warzywa czy owoce zamiast jednorazowych woreczków, ale też kupowanie produktów tak, by pominąć opakowanie, jak np. zakup orzechów na wagę zamiast paczkowanych.
Zjadamy, nie wyrzucamy
W naszym codziennym gotowaniu kierujemy się ustalonymi schematami i dobrze znanymi recepturami, wykorzystując tylko znane części produktów i roślin. A reszta? Niestety, zamiast na talerzu, ląduje w koszu na śmieci. A przez to często nie wykorzystujemy potencjału tkwiącego w tych niby „odpadkach”, w których bywają ukryte prawdziwe witaminowe i mineralne skarby. Warto otworzyć swój umysł oraz uruchomić kreatywność i dowiedzieć się, które części roślin są jadalne. Ze zdziwieniem odkryjecie, że można stworzyć pyszne danie praktycznie ze wszystkiego.
Wszystko jest pyszne – od liści do korzenia
Podejście „zero waste” powinno być stosowane także w naszej domowej kuchni. Tysiące ton żywności marnują się co miesiąc jako odpadki, a przecież większą część z nich można wykorzystać. Nie możesz dojeść posiłku? Przypominamy, że zawsze możesz go: zamrozić, ususzyć lub włożyć do słoika i zawekować.
Kolejną rzeczą, której warto się nauczyć, to gotowanie z wykorzystaniem 100% składników – od liścia aż po korzeń. Korzenie, łodygi, a nawet kwiaty i pestki zawierają nie tylko witaminy, ale również mogą odkryć przed Wami nieznane, wspaniałe doznania smakowe. Z kwiatów cukinii nadziewanych pysznym Serkiem Łaciatym stworzysz prawdziwie wykwitnie danie. Natka marchewki świetnie nadaje się do przygotowania pesto, a z łodygi brokułu zrobisz dietetyczne, chrupiące czipsy, które schrupiesz z dipem na bazie Serka śmietankowego Łaciatego.
Niech „zero waste” będzie odtąd mottem Waszych kuchennych poczynań. Wpadajcie często na laciatyija.pl po pyszne kulinarne inspiracje i pomysły, jak sprawić, by świat był trochę lepszym miejscem.
-
Porada Nr 5
Żyj zrównoważenie
Dziś coraz częściej myślimy o tym, by to, co kupujemy, nie wyrządzało szkody innym. Co zatem można zrobić, by wprowadzić więcej zielonej równowagi w nasze życie?
Zielona dieta
Obecnie na rynku znajdziecie coraz więcej zamienników mięsa, a nawet ryb. Roślinnych alternatyw przybywa z każdym rokiem, a w smaku są tak autentyczne, że nawet najwięksi fani mięsa często nie są w stanie wyczuć różnicy. Jeśli jednak nie chcesz zrezygnować z jedzenia mięsa, to ogranicz je i wybieraj tylko dobrej jakości.
Mały ślad
Wybieraj to, co lokalnie wyprodukowane. Dzięki temu masz pewność, że produkt pokonał najkrótszą z możliwych dróg, a tym samym jego ślad węglowy jest mały. O tym, czy produkt jest polski, dowiesz się z opakowania. Kupując lokalnie, wspierasz gospodarkę Polski i przyczyniasz się do etycznej pracy.
Kompostuj!
Nawet, jeśli mieszkasz w bloku! Dziś kompostowanie jest o wiele łatwiejsze, a uzyskany z bioodpadów kompost znajdzie zastosowanie w domowym warzywniaku. Twoje zioła, rośliny czy warzywa podziękują Ci za ten pokarm! Na rynku znajdziesz wiele urządzeń do kompostowania w domu, a w internecie – dziesiątki porad, jak zrobić własny kompostownik.
Pamiętaj też o recyklingu czy postawie „zero waste”. Zadbamy o to, by dostarczać Ci inspiracji! Odwiedzaj naszą stronę po więcej.