Znajdziesz tutaj garść inspiracji i porad, które pomogą Ci zadbać o środowisko.
ŁaciaTy i ja i razem możemy więcej.

Natura kołem się toczy, czyli parę słów o recyklingu.

18 marca obchodzimy Światowy Dzień Recyklingu. Dbanie o planetę trwa cały rok, ale ta przedwiosenna data to dobra okazja, by przypomnieć, czym jest recykling i jaki ma wpływ na środowisko. Znajdziecie tu wskazówki dotyczące segregacji odpadów, a także dowiecie się, co zrobić z opakowaniem po swoim ulubionym serku Łaciatym. Zielone zmiany zaczynają się w domu!

Rozłóżmy recykling na czynniki pierwsze.

Recykling polega na ponownym wykorzystaniu odpadów i wytworzeniu z nich nowego produktu. W wyniku tego procesu nasze śmieci otrzymują drugie życie i mogą zostać ponownie użyte. Wszystko zaczyna się od... naszego kosza. Jednym z najważniejszych etapów w recyklingu jest prawidłowa segregacja śmieci. Wyrzucanie odpadów do odpowiednich pojemników przesądza o tym, czy to, co tam trafiło, będzie miało szansę odbyć recyklingową wędrówkę. Jak więc właściwie segregować odpady?

Troska o naturę nabiera kolorów.

Segregacja śmieci to nic trudnego. Istnieje kilka prostych zasad, jak robić to prawidłowo. Kluczem jest dobry kolor! Niebieski pojemnik przeznaczony jest na papier (ale tylko czysty!): gazety, kartony, zeszyty czy torby papierowe. W żółtym powinny znaleźć się metale oraz tworzywa sztuczne: odkręcone i zgniecione plastikowe butelki, nakrętki, puszki czy folia aluminiowa. To także miejsce na puste i wyczyszczone opakowanie po serku Łaciatym.

Kosz zielony zarezerwowany jest dla szkła: butelek oraz słoików. Do pojemnika brązowego trafiają odpady BIO, które wyrzucamy luzem, czyli obierki z warzyw i owoców, fusy po kawie lub herbacie, a także resztki jedzenia, ale bez mięsa ani kości. Te trafiają do ostatniego pojemnika – czarnego, który przeznaczony jest na odpady zmieszane, czyli takie, których nie da się przetworzyć w procesie recyklingu.

I gotowe! Pierwszy krok w stronę bardziej zrównoważonego życia i troski o środowisko zrobiony.

Upcykling – ekologiczne DIY.

Termin „upcykling” na pierwszy rzut oka może wyglądać nieco tajemniczo, dlatego spieszymy z wyjaśnieniem. To nic skomplikowanego! Upcyklingiem nazywamy metodę ponownego wykorzystywania w funkcjonalny sposób już zbędnych surowców. Jak wygląda to w praktyce?

Łaciate „Zrób to sam”.

Jeśli recykling jest myśleniem i działaniem w skali globalnej, upcykling byłby działaniem lokalnym. Zamiast wyrzucać pozornie zbędne przedmioty, można naprawić i przerobić je na takie o większej wartości i to w swoim domowym zaciszu. Od Ciebie zależy, jak to zrobisz. Ogranicza Cię tylko Twoja wyobraźnia. My podsuniemy Ci jedynie kilka pomysłów na początek.

Gdy serkowa uczta dobiega końca i zostaje puste opakowanie po puszystym serku Łaciatym, nie wyrzucaj go. Teraz zacznie się dziać zielona magia! Wyczyszczony pojemnik możesz pomalować ulubionym kolorem farby i przerobić go na doniczkę, w której będzie można posadzić zioła na balkonie lub kuchni. Ci, którzy lubią majsterkowanie, mogą pójść o krok dalej i stworzyć wiszące zielone ogródki. W powietrzu już unosi się zapach bazylii i rozmarynu. Natomiast opakowania po płaskich serkach Łaciaty świetnie przydadzą się do wyhodowania jadalnych kiełków roślin, które potem mogą trafić na kanapki i wzbogacić je o cenne witaminy, a także być pysznym dodatkiem do wielu dań.

Upcykling to wspaniała alternatywa ekologicznego wykorzystania przedmiotów, a także idealne ćwiczenie kreatywności dla całej rodziny!

Odwiedź zakładkę „Tyle okazji” i odkryj filmik z pomysłami na ponowne użycie opakowań po serkach Łaciaty.

Zero waste – I nic nie tracisz!

Określenie „zero waste” w dosłownym tłumaczeniu brzmiałoby „zero odpadów”. Oznacza to korzystanie np. z wielorazowych bawełnianych toreb na warzywa czy owoce zamiast jednorazowych woreczków, ale też kupowanie produktów tak, by pominąć opakowanie, jak np. na wagę.

Daj drugie życie!

Nie zawsze można, ale zawsze powinno się próbować praktyk zero-waste. Wiele z produktów, które kupujemy na co dzień, przychodzi w opakowaniach. Jednak i na to jest sposób. Zero-waste to bowiem przede wszystkim niemarnowanie, a więc też te wszystkie działania, które mogą dać drugie życie temu, co do tej pory trafiłoby na śmietnik.

W przypadku serków Łaciaty możliwości wyznacza jedynie wyobraźnia! Serek możecie zamienić w doniczkę, kiełkownicę, a nawet opakowania na przyprawy czy inne suche produkty. Jeśli nie weźmiecie torby ze sklepu, a przyniesiecie własną na Łaciate zakupy, to jeszcze lepiej!

Bardzo ważnym elementem zero-waste jest też odpowiedzialna segregacja odpadów. Jeżeli nie widzisz miejsca do ponownego zastosowania, wyczyść opakowanie, a następnie wrzuć do żółtego pojemnika – tego na plastik i metale. Bo choć Ty możesz nie mieć pomysłu na ponowne zastosowanie, przywrócony do życia materiał może jeszcze kilkukrotnie służyć pod wieloma, różnymi postaciami.

Zero-waste to postawa, która zyskuje na popularności. I zupełnie się temu nie dziwimy!

Odwiedź zakładkę „Tyle okazji” i odkryj filmik z pomysłami na ponowne użycie opakowań po serkach Łaciaty.

Zielona równowaga – żyj zrównoważenie!

Dziś coraz częściej myślimy o tym, by to, co kupujemy, nie wyrządzało szkody innym. Co zatem można zrobić, by wprowadzić więcej zielonej równowagi w nasze życie?

Zielona dieta.

Dziś na rynku znajdziecie coraz więcej zamienników mięsa, a nawet ryb. Roślinnych alternatyw jest coraz więcej z każdym rokiem, a w smaku są tak autentyczne, że nawet najwięksi fani mięsa często nie są w stanie wyczuć różnicy. Jeśli jednak nie chcesz zrezygnować z jedzenia mięsa, to ogranicz je i wybieraj tylko dobrej jakości.

Mały ślad.

Wybieraj to, co lokalnie wyprodukowane. Dzięki temu masz pewność, że produkt pokonał najkrótszą z możliwych dróg, a tym samym jego ślad węglowy jest mały. O tym, czy produkt jest polski, dowiesz się z opakowania. Kupując lokalnie, wspierasz tym samym gospodarkę Polski i przyczyniasz się do etycznej pracy.

Kompostuj!

Nawet, jeśli mieszkasz w bloku! Dziś kompostowanie jest coraz łatwiejsze, a uzyskany z bioodpadów kompost znajdzie zastosowanie w domowym warzywniaku. Twoje zioła, rośliny czy warzywa podziękuję Ci za ten pokarm! Na rynku znajdziesz wiele urządzeń do kompostowania w domu, a w internecie – dziesiątki porad, jak zrobić własny kompostownik.

Pamiętaj też o recyklingu czy postawie zero-waste. Zadbamy o to, by dostarczać Ci inspiracji! Odwiedź zakładkę „Tyle okazji” i poznaj więcej pomysłów na zieloną równowagę z serkami Łaciaty!

Łaciate